ZJEM-A, DAUR-A. Andrus Joonase maalid

25.09 – 26.10.2013 Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas (Nikolai 27) 

Zjem-a, Daur-a tähendab Udmurdi keeles šamaaniks pühitsemist.

Näitus annab põhjalikuma ülevaate Andrus Joonase viimase kolme aasta maali- ja performantsiloomingust, mille ideed on valdavalt saadud Venemaalt Udmurtiast ning Volga äärest. Viidatud kohti külastas kunstnik seoses, Širajevo kaasaegse kunsti biennaaliga 2011. ja 2013. aasta suvel. Andrus Joonas osales samuti 2012. aasta suvel Dulesovos ja 2013. aastal Jundas toimunud Udmurtia etnofuturistlikest sümpoosionitel.

„Näituse pühendan oma esivanematele, kes rändasid 19. sajandil Tsaari-Venemaa avarustesse otsima Tõotatud Maad ja Valget Laeva. Mõned neist jõudsid Siberisse,
mõned Musta mere äärde. Eestlaste kogukonnad said ruttu majanduslikult jõukaks tänu töökusele, tahtejõule ja õpihimule. Aga ajad muutusid ruttu ja uus režiim võttis neilt kõik, mis võtta andis – kellelt vara, kellelt elu.

Nooremad ja hakkajamad tulid valdavalt peale teist ilmasõda Eestisse tagasi. Minu vanemad kohtusid Kaukaasia Eestlaste kokkutulekul Tallinnas, ENSV-s.

Ilmselt on otsija vaim ja julgus pärit minu esivanematelt, sest olen alati otsinud ja olen ka leidnud. Tõotatud maad olen näinud, olen näinud ka Valget Laeva.

Kolmeaastane periood pea kahekümmneaastasest kunstniku teekonnast lõppes möödunud augustis ootamatu lahendusega: šamaaniks pühitsemisega. Tseremoonia viisid läbi Udmurdi šamaanid Jüri ja Jon-Jon.“

Lugupidamisega: Andrus Joonas