Janno Bergmann KOSMILINE KÖÖK

27.09 – 21.10.2017 Pärnu Linnagalerii Kunstnike maja, Nikolai 27.
Janno Bergmanni näitus „Kosmiline köök“
4. oktoobril 1957 lennutati kosmosesse esimene Maa tehiskaaslane Sputnik-1. Sellest päevast sai alguse suurriikidevaheline võidujooks kosmosevallas. Hiljem paugutati orbiidile lemmikloomi, jäädvustati Kuu varjatud külge, lähetati kosmosesse nii mehi kui naisi, inimjalg tallas Kuu pinda, loodi esimene rahvusvaheline kosmosejaam jms.

Täna, 60 aastat hiljem, oleme jõudnud kosmoseajastusse 4.0, kus kaasalööjate ring pidevalt laieneb, kosmoserännakud ja avastusretked ei ole enam üksikute riikide eksklusiivne võimekus. Võidujooksus spurdivad kaasa akadeemilised haridusasutused, eraettevõtted, töösturid. Hiljutised õnnestunud katsed vertikaalselt maanduvate ja taaskasutatavate kanderakettidega annavad lootust, et kosmoseturism on meil juba käeulatuses. Abstraktsest ja kättesaamatust kosmoseruumist on saamas midagi käega katsutavat ja personaalselt kogetavat.

Kui teoreetiliselt on meil nüüd kõigil lähitulevikus võimalus kasutada seda piiramatut avarust personaalse ja kogetud ruumina, siis tegelikkuses see siiski nii ei ole. On üsnagi tõenäoline, et suurem enamus meist ei jõua ära oodata seda suurt kosmosereisi tuusikute hinnasula. Meil aga on vaja kaasa lüüa selles võidujooksus juba siin ja praegu.

Alternatiivsed lahendused on siiski õnneks olemas, näituse autor avab portaali otse oma üürika köögis ja toob käepäraste vahenditega vaatajani rännakud avakosmosesse! Need vaesemehe kosmosereisid viivad teid seni nägemata avarustesse. Reisige turvaliselt kaasa, ärge muretsege, see ei ole üheotsa pilet ja mis veel parem see reis on teile tasuta! Kolm, kaks, üks, start!