PEEGELDUS Murat Çelebi (Türgi)

25.05 – 11.06.2016
Pärnu Linnagalerii Kunstnike Maja
, Nikolai 27, Pärnu
Murat Çelebi on Türgi kunstnik. 1980ndatel aastatel õppis ta Istanbuli Kunstiakadeemias, tema haridustee katkes 1982.a. peale Türgi sõjaväelist riigpööret.
Mõnda aega töötas ta erinevates ateljeedes Saksamaal, mille järel naases Istambuli ja avas aastal 1983 oma ateljee. Hiljem kolis ta Lõuna Aegani rannikule ja jätkas oma tööd pikki aastaid Marmarises ja Bodumis. Ta eksponeeris oma teoseid antiikses Eklisia kirikus Gümüşlükis.
Neil aastatel kohtus ta Belen Ünali, vabakutselise filimlavastajaga, kellega koostöös hakkas nokitsema fimiprojekti kallal. Ta ehitas kosmoselaeva koos kõige sinna kuuluvaga.
Praegusel ajal elab ja töötab Çelebi Istanbulis, kus esitleb oma ateljee-galeriis nii enda kui teiste vabakutseliste kunstnike loomingut.
Kunstniku põhitegevuseks on miniskulptuurid ja reljeefid, põhilisteks materjalideks on messing, pronks, hõbe ja aeg-ajalt kuld.

„X-FIX 2339“ on lühifilm, mis on  filmitud ja produtseeritud Gümüşlüki Akadeemias Türgis.
Autor: Murat Çelebi
Stsenaarium: Ihsan Akyüz (aastast 1987)
Lavastaja ja produtsent: Belen Ünal
Filmis nähtava kosmoselaeva tegelased ja sisustus on valminud käsitööna. Järeltöötlust on kasutatud vaid tegelaste elustamiseks. Filmi muusikana on kasutatud Belen Ünali ja Ozan Tani improvisatsiooni, mis tekkis filmi vaadates.
Murat Çelebi:
„Neil päevil, mil sotsiaalsed väärtused olid kadunud ja vägivallast oli saanud igapäevane rutiin tänavatel, valmis humoorikas film rõõmustamaks inimesi. Filmi tegelasteks on 17 disainitud figuuri, kes täitsid oma rolli selles filmis ning loovutades veerandi oma kehast.
Neist said sufid*, et koguneda ühel päeval uuesti lootuste teele.
*Sufism (otsetõlkes “villast kandma”) on islami müstiline vool,
mis on suunatud vahetu isikliku kogemuse kaudu jumaliku tõe ja armastuse otsingutele.
et.wikipedia.org/wiki/Sufism

DSC_0043 DSC_0003 DSC_0005 DSC_0023 DSC_0024 DSC_0032 DSC_0056 DSC_0019 DSC_0047 DSC_0011