ALLMAAOSAKOND JA UURINGUTE OSAKOND. Jussi Kivi fotod ja joonistused

 

08.03-07.04.2012 Pärnu Linnagalerii, Kunstnike Maja (Nikolai 27) 

JUSSI KIVI Allmaaosakond ja Uuringute Osakond esitlevad / The Underground Department and The Department of Explorations presents

Soome kunstniku Jussi Kivi looming käsitleb alates 1980. aastate lõpust peamiselt inimese ja looduse suhet. Pea kakskümmend aastat otsis ta loodusest romantilist kaotatud paradiisi. Iga teose aluseks oli isiklik kogemus mõnelt retkelt või matkalt metsikutesse paikadesse. Ta on uurinud ka maastiku esteetilisi diskursusi kujutava kunsti ajaloos, eriti Saksa romantismi ning Soome rahvusromantismi. Teoreetilise uurimise tulemuseks on raamat Kaunotaiteellinen eräretkeilyopas (2004).

Praktikas kasutab ta romantikute ülevaid kompositsioone ja valgusmänge oma fotodel, valides samas aineseks mõne taolise maastiku, mida tavateadvuses just väga ilusaks ei peeta – näiteks mõne raiesmiku või mahajäetud militaarehitise looduse rüpes.

Fotod ja joonistused võivad vaatajale tänu dramaatilisele esteetikale mõjuda fantaasiamaailmatena, kuid tegelikult on siin alati tegemist reaalselt eksisteerivate paikadega. Iga kujutatava motiivi juurde käib ka uurimus selle kohta, mis avaldub peamiselt kaaride ja skeemidena.

Kunstilises mõttes võib neid liigitada graafikaks, mida täiendavad kohati dokumentaalsed, kohati iroonilised tekstid.

Ka käesolev näitus koosneb fotodest ja skeemidest, viimastel aastatel on ta aga tüdinud paradiisi otsimisest metsast ning suundunud allilma, et leida romantiline kaotatud põrgu. Sihtkohtadeks on koopad, infrastruktuuritunnelid ja kaevandused. Mõned neist on lihtsalt unustadud paigakesed, teised hiiglaslikud, avalikkusele suletud struktuurid.

Sügavusrekord on 175 m allpool maapinda. See on tõeline underground, sest puhtalt kunstiliste meetmetega on millegi taolise saavutamine heaoluühiskonna ning demorkaatia tingimustes võimatu.

Jussi Kivi on sündinud 1959 a Helsinkis, lõpetanud Helsinki Kunstiakadeemia ning tegutsenud seal ka pikka aega õppejõuna, tassides tudengeidki romantilis-geograafilistele matkadele. Olulisemad punktid tema karjääris on osalemine Veneetsia biennaalil 2009, esinduslik kunstipreemia Ars Fennica 2009, Sao Paulo biennaal 1987, nende vahele jääb hulgaliselt esinemisi nimekates näitusepaikades üle Euroopa.